X
تبلیغات
مرجع مقالات برق - آموزش برق به زبان ساده

پاورپوینت موتور سوییچ رلوکتانسی خطی

تاریخ : یکشنبه 1392/09/24
نویسنده : جاوید لطیفی


با سلام و عرض ادب خدمت بازدید کنندگان عزیز وب سایت آموزشی مرجع مقالات برق. امروز با یک فایل پاورپوینت با عنوان موتور سوییچ رلوکتانسی خطی در خدمت شما عزیزان هستیم.

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


دسته : موتورهای الکتریکی | بازدید ها : بار

درجه حفاظت تجهیزات برقی

تاریخ : یکشنبه 1392/09/17
نویسنده : جاوید لطیفی


درجه حفاظت تجهیزات برقی از نظر نفوذ رطوبت و گرد و غبار را بر اساس یك كد دو رقمی كه به شماره IP موسوم است بیان می كنند. حروف I  و P به معنای حفاظت بین المللی و مخفف كلمات International Protection می باشد كه با یك عدد دو رقمی همراه است. رقم مشخصه اول درجه حفاظت اشخاص در برابر تماس با قسمت های برقدار و میزان نفوذپذیری اشیا خارجی به داخل تجهیزات را مشخص می كند. رقم مشخصه دوم درجه حفاظت در برابر نفوذ رطوبت به تجهیزات را مشخص میكند. IP ‌برای تجهیزات از IP00 كه مربوط به تجهیزات بدون حفاظت است تا IP68 كه مربوط به تجهیزات با بالاترین حفاظت عایقی است تعیین می شود. هرچه IP تجهیزات بالاتر باشد به معنی آن است كه تجهیز مربوطه از نظر عایق بندی قوی تر است. مثلا وقتی از یك وسیله با IP كوچك استفاده شود باید از یك سری تجهیزات اضافی برای حفاظت آن وسیله در برابر ورود اشیا خارجی و  رطوبت نیز استفاده گردد. همچنین با توجه به شرایطی كه می خواهیم یك تجهیز را مورد بهره برداری قرار دهیم باید از تجهیزی با IP‌ معینی استفاده كنیم. مثلا اگر در شرایطی كه رطوبت و گرد وغبار كارگاه بسیار بالا است باید از تجهیزات الكتریكی با IP های نزدیك به IP68 استفاده كنیم كه البته طبیعتا هزینه تامین تجهیزات با IP های بالا نیز بالا است.

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید.دسته : آموزش برق به زبان ساده | بازدید ها : بار

انواع تابلو های داخل ساختمان

تاریخ : یکشنبه 1392/09/10
نویسنده : جاوید لطیفی


با سلام و عرض ادب خدمت بازدید کنندگان و دوستداران همیشگی مرجع مقالات برق. امروز با یک مطلب آموزشی جدید با عنوان انواع تابلو های داخل ساختمان در خدمت شما عزیزان هستیم. این مطلب به درخواست مهندس مهدوی در سایت قرار گرفت.

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


دسته : آموزش برق به زبان ساده | بازدید ها : بار

تفاوت میان MCB و MCCB

تاریخ : چهارشنبه 1392/09/06
نویسنده : جاوید لطیفی


با سلام و عرض ادب خدمت بازدید کنندگان همیشگی مرجع مقالات برق. امروز با یک مطلب آموزشی با عنوان تفاوت میان MCB و MCCB در خدمت شما عزیزان هستیم.

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


دسته : آموزش برق به زبان ساده | بازدید ها : بار

نمای داخلی فیوز مینیاتوری

تاریخ : سه شنبه 1392/09/05
نویسنده : جاوید لطیفی


با سلام و عرض ادب خدمت بازدید کنندگان مرجع مقالات برق. امروز با نمای داخلی فیوز مینیاتوری در خدمت شما هستیم. این مطلب به درخواست یکی از بازدید کنندگان سایت به نام  آقای قریشی قرار داده شد. امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

برای دیدن عکس بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 


دسته : آموزش برق به زبان ساده | بازدید ها : بار

کلید حرارتی

تاریخ : چهارشنبه 1392/08/08
نویسنده : جاوید لطیفی


بی‌متال یا دوفلز قطعه‌ای است که از دو فلز ناهمجنس —به ویژه فلزهایی که دارای ضریب انبساط متفاوت هستند— که از یک سطح کاملًا به هم جوش خورده‌اند تشکیل شده‌است. برای ساختن بی‌متال دو فلز را در حالت گرم و با استفاده از غلتک به هم پرس می‌کنند به طوری که حاصل کار به صورت یک‌تکه دیده می‌شود.
عنصر بی‌متال یک نوار یا دیسک دوفلزه است که بر اثر گرما در جهت فلزی که ضریب انبساط پایین‌تری دارد خم می‌شود و پس از سرد شدن به حالت اول بازمی‌گردد. معمولاً یک تماس الکتریکی در یک سو یا سوی دیگر این عنصر برقرار می‌شود و از آن به عنوان یک دماپا استفاده می‌کنند. کلید بی‌متال یک کلید حساس به دما است که بر پایهٔ عنصر بی‌متال ساخته‌شده.
دماسنج دوفلزی یک دماسنج برپایهٔ عنصر دوفلزی است که به شیوهٔ مکانیکی (از راه اهرم یا چرخ‌دنده) به یک عقربه که دما را نمایش می‌دهد متصل شده‌است. دماپای دوفلزی گونه‌ای از دماپا است که در آن یک عنصر دوفلزی کنتاکت‌های یک کلید را باز می‌کند یا می‌بندد.

 

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


دسته : آموزش برق به زبان ساده | بازدید ها : بار

بال مارکر- Ball Marker

تاریخ : شنبه 1392/07/06
نویسنده : جاوید لطیفی


برخی از خطوط انتقال هوایی دارای یک گوی تک‌رنگ در میانهٔ خود هستند که بالمارکر نام دارد، این توپ‌ها معمولا برای هشدار به هواپیماها یا هلیکوپترهایی که در حال فرود اضطراری هستند استفاده می‌شود تا با کابل‌هایی که از روی بزرگراه‌ها رد شده‌اند برخورد نکنند. وجود این توپ‌ها برای همخوانی با توصیه‌های ایکائو لازم است.

 


دسته : شبکه انتقال و توزیع | بازدید ها : بار

خط انتقال هوایی

تاریخ : پنجشنبه 1392/07/04
نویسنده : جاوید لطیفی


خط انتقال هوایی نوعی از خط انتقال است که در آن از دکلها و تیرها برای نگه داشتن کابلها بالای سطح زمین استفاده می‌شود. از آنجایی که در این گونه خطوط از هوا به عنوان عایق کابل‌ها استفاده می‌شود این روش انتقال یکی از کم هزینه‌ترین و رایج‌ترین روش‌های انتقال است. دکل‌ها و تیرهایی که برای نگهداشتن کابل‌ها استفاده می‌شود می‌توانند از جنس چوب، فولاد، بتون، آلومینیوم و در برخی موارد پلاستیک مسلح باشند. به طور کلی کابل‌ها مورد استفاده در خطوط هوایی از جنس آلومینیوم هستند (که البته با نواری از فولاد در داخل مسلح شده‌اند). از کابل‌های مسی در برخی خطوط انتقال ولتاژ متوسط و ولتاژ پایین و محل اتصال به مصرف‌کننده استفاده می‌شود.
اختراع مقرههای جداکننده نقش مهمی در امکان افزایش ولتاژ انتقال در خطوط هوایی داشت. در سال‌های پایانی قرن ۱۹ میلادی بیشینه ولتاژ قابل انتقال با مقره‌های سوزنی به ۶۹ کیلوولت می‌رسید اما امروزه امکان انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژهای بالاتر از ۷۶۵ کیلوولت و حتی ولتاژهای بالاتر وجود دارد.
خطوط انتقال هوایی معمولاً با توجه به سطح ولتاژشان به این صورت طبقه‌بندی می‌شوند:
ولتاژ پایین: ولتاژهای پایین‌تر از ۱۰۰۰ ولت. مورد استفاده در اتصالات و ارتباطات به مصرف کننده‌های خانگی و تجاری کوچک.
ولتاژ متوسط (توزیع): ولتاژهای بین ۱ تا ۳۳ کیلو ولت. مورد استفاده برای انتقال در مناطق شهری یا روستایی.
ولتاژ بالا (انتقال میانی): ولتاژهای بین ۳۳ تا ۲۳۰ کیلوولت. مورد استفاده برای خطوط انتقال میانی.
ولتاژ خیلی بالا (انتقال): ولتاژهای بین ۲۳۰ تا ۸۰۰ کیلوولت. مورد استفاده برای خطوط انتقال طولانی.

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


دسته : مقره ها | بازدید ها : بار

کلید کمپکت-MCCB- MCB-کلیدهای مینیاتوری

تاریخ : پنجشنبه 1392/06/07
نویسنده : جاوید لطیفی


توضيح فارسي : کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف :
بمنظور حفاظت تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز، کلید- فیوز و کلیدهای اتوماتیک استفاده می گردد. لیکن به لحاظ اینکه اولا فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و سلکتیو را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند و در ثانی بعلت اینکه در شبکه سه فاز در موقع ازدیاد جریان اغلب قطع سه فاز بطور همزمان لازم و ضروری است لذا نمی توان همیشه از فیوز و کلید- فیوز استفاده کرد. در ضمن در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار بطور خودکار قطع و آلارمهای لازم ایجاد گردد. همچنین در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی دیزل ژنراتور یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر می باشد. در چنین حالاتی فقط از کلید اتوماتیک می توان استفاده کرد.

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


دسته : آموزش برق به زبان ساده | بازدید ها : بار

جداول مشخصات فنی کنتاکتور و بی متال ها

تاریخ : سه شنبه 1392/05/15
نویسنده : جاوید لطیفی


سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما دوستان گرامی. امروز با فایل تخصصی و مفید با عنوان جداول مشخصات فنی کنتاکتور و بی متال ها در خدمت شما هستیم امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

 


دسته : آموزش برق به زبان ساده | بازدید ها : بار