X
تبلیغات
مرجع مقالات برق - ایمنی در برق

بدن انسان در يك مدار سری

تاریخ : سه شنبه 1392/01/06
نویسنده : جاوید لطیفی


وقتی بدن انسانی در دو سر يك نقطه باز در مدار قرار می‌گيرد می‌تواند مدار را بندد و در معرض ولتاژ كامل خط قرار گيرد و تمام جريان، از بدن عبور نمايد.

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


دسته : ایمنی در برق | بازدید ها : بار

محدود کننده هاي جریان اتصال کوتاه در سیستم قدرت FCL

تاریخ : پنجشنبه 1391/06/16
نویسنده : جاوید لطیفی


با سلام و وقت بخیر خدمت دانش پژوهان گرامی.امروز مطلبی با عنوان محدود کننده هاي جریان اتصال کوتاه در سیستم قدرت FCL را آماده کردیم امیدوارم که مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

برای دانلود فایل به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


دسته : سیستم ها | بازدید ها : بار

جزوه درس ایمنی در برق

تاریخ : یکشنبه 1390/08/22
نویسنده : جاوید لطیفی


با سلام و عرض ادب امروز به درخواست یکی از بازدیدکنندگان سایت جزوه درس ایمنی در برق را براتون آماده کردم امیدوارم که مورد پسندتون واقع بشه.

برای دانلود جزوه به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

دسته : ایمنی در برق | بازدید ها : بار

ايمني در صنعت‌ ساخت و ساز در مقابل اضافه ولتاژها و اضافه جریانها

تاریخ : چهارشنبه 1390/06/16
نویسنده : جاوید لطیفی


با زياد شدن جوامع بشري و ايجاد ساختمانها و برجهاي بلند و آسمان‌خراشها در مناطق مرتفع و تحولات شگرف در صنعت‌ ساخت و ساز، تكامل و پيشرف دراين صنعت بوجود آمده و همچنين رشد روزافزون و سريع تكنولوژي، ارايه و ابداع روشهاي جديد در صنايع مي‌توان از تحديد خطرات و حوادث طبيعي گوناگون در محيط فعاليت زندگي ما (محيط كار، منازل و ...) بطور كلي در همه‌جا جلوگيري كنيم.
خطراتي كه بر اثر ساخت و ساز درمناطق مرتفع ساختمانها راتحديد مي‌كند مهندسان و كارفرمايان را متوجه اين حوادث و صدمات كرده كه با هماهنگي متخصصان روبه كاهش است. اين واقعيت را نمايانگر مي‌سازيم كه نياز شديد و اصولي به فراگيري و رعايت كامل ايمني و حفظ ساختمانها در مناطق مرتفع را داريم تا خود و ديگران را در برابر اين همه خطرات و سوانح طبيعي حفظ كنيم واين معلومات و راه و روش صحيح براي پيشگيري و چاره‌انديشي را فرا گيريم كه از اين حوادث طبيعي (صاعقه) جان سالم بدر ببريم.

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

دسته : ایمنی در برق | بازدید ها : بار

مقره هاي سيليكون رابر

تاریخ : دوشنبه 1389/11/04
نویسنده : سروش کلانتریان


مقره هاي سيليكون رابر چيست و چه مزايايي دارد ؟ این مقره ها از چه اجزایی تشکیل می شوند ؟

برای یافتن پاسخ این سوالات کافی است این متن را کامل بخوانید

برای دسترسی به کل متن به ادامه مطلب مراجعه کنید

دسته : مقره ها | بازدید ها : بار

نکات ایمنی برای مقابله با برق گرفتگی

تاریخ : شنبه 1389/11/02
نویسنده : سروش کلانتریان


همانطور که می دانید همیشه جریان الکتریکی از مسیری که مقاومت کمتری داشته باشد عبور می کند . زمانی که جریان اکتریکی از بدن فرد عبور کند باعث برق گرفتگی می شود .

برق گرفتگی می تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی انسان بر جای بگذارد . از این رو حفظ ایمنی در استفاده از وسائل الکتریکی امری مهم به شمار می رود .

به ادامه مطلب مراجعه کنید

دسته : ایمنی در برق | بازدید ها : بار

چگونگی نجات فرد برق گرفته از تیر های برق

تاریخ : پنجشنبه 1389/08/20
نویسنده : جاوید لطیفی


ابتدا باید بدانیم که برق گرفتگی چگونه به وجود می آید؟
همان گونه که می دانیم فرد در تماس با جریان برق اگر با سطح زمین ودیوار ها در تماس باشد با بسته شدن سیکل از طریق سیم برق ، بدن وزمین دچار برق گرفتگی می شود که تیر برق به عنوان زمین محسوب خواهد شد. پس از تماس با ارگان های مربوط به این گونه حوادث از جمله : آتش نشانی ، اکیپ اتفاقات اداره ی برق و نیروی انتظامی و اورژانس در محل حاضر شده و به ارزیابی وضعیت خواهند پرداخت و با تعامل و هماهنگی در صدد رفع مشکل بر خواهند آمد. ابتدا می بایست عوامل خطر آفرین را از محیط دور کرد یا بر طرف کرد،بنابراین گروه اتفاقات شبکه ی برق به قطع برق مسیر مبادرت می ورزند تا راه را برای نجات فرد برق گرفته هموار گردد،سپس برای اطمینان بیشتر به ارت کردن شبکه ی تحت عملیات پرداخته . بعضی از تیر برق ها خود دارای سیستم محافظت زمین ( ارت ) هستند ولی طبق گفته های مأمور آتش نشانی که برای تهیه ی مطالب این تحقیق به ایشان مراجعه نمودیم اکثر تیرهای برق فاقد این نوع سیستم بوده ، برای این منظور می بایست از دستگاه ارت موقت استفاده کنیم .

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

دسته : ایمنی در برق | بازدید ها : بار

مطلب: ایمنی در صنعت برق

تاریخ : چهارشنبه 1389/07/14
نویسنده : جاوید لطیفی


 مقدمه: در ایین مقاله به بررسی سه عامل حادثه ساز در میان پیمانکاران یعنی برق گرفتگی و اتصال کوتاه و سقوط از سر تیر پرداخته و به بررسی عوامل آن و پیشنهاد هایی برای محافظت پیمانکاران از این خطرات خواهیم پرداخت.

حوادث برق گرفتگی (ضرری جرحی)
لازم به توضیح است طبق اطلاعات جمع آوری شده بیشتر حوادث پیمانکاران برروی شبکه خطوط 20 KV  بوده است.
دلایل حوادث بعد از بررسی به شرح ذیل است:
1. .عدم استفاده از تجهیزات حفاظتی چون دستکش 400   V  ,فازمتر 20   K Vیا معیوب بودن آنها
2. عدم زمین کردن شبکه خطوط بعد از قطع برق یا قطع سیم زمین در تجهیزات
3 .عدم آزمایش شبکه خطوط از نظر برق دار بودن
4 . استفاده از پیمانکار گاه بی تجربه و یا کم تجربه در احداث یا نوسازی شبکه و نظارت سهلانگارانه وضعیف ناظرین در این موارد
5.  خرابی بازو های و فرسودگی و عدم سرویس به هنگام سکسیونر زمین
6. عدم هماهنگی بین گروه پیمانکار(به علت خصوصی سازی وعدم تغییرات ساختار سنتی با آن) با برق منطقه ای در قطع در زمان مقرر
7. .مانور اشباه به علت به روز نبودن اطلاعات نقشه مانوری وبه روز کردن اطلاعات مسولین هر بخش

برلی کامل خواندن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

دسته : ایمنی در برق | بازدید ها : بار

دلایل و شرایط برق گرفتگی

تاریخ : شنبه 1389/03/15
نویسنده : جاوید لطیفی


استفاده روزافزون از انرژی الکتریکی ، باعث افزایش حوادث برق گرفتگی شده است.برخی از حوادث االکتریکی مستقیم یا غیر مستقیم موجب از دست رفتن زندگی انسان می شود.خطرات الکتریکی به چشم دیده نمی شوند، یک سیم برق دار با یک سیم بدون برق از نظر ظاهری هیچ تفاوتی ندارند.و از طرفی انسان نیز دچار اشتباه می شود.برق گرفتگی می تواند در عرض چند ثانیه منجر به مرگ شود.بنابراین پیشگیری از حوادث برق گرفتگی و رعایت اصول حفاظت و ایمنی می تواندحوادث ناشی از کار را به نحو قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

دسته : ایمنی در برق | بازدید ها : بار

حفاظت در مقابل جریان نشتی وحفاظت جان

تاریخ : پنجشنبه 1389/03/13
نویسنده : جاوید لطیفی


با توجه به خسارت هاي زيادي كه به علت برق گرفتگي و يا آتش سوزي ناشي از جريان نشتي، عارض انسان مي گردد، استفاده از رله هاي نشتي ياب و يا محافظ جان اهميت زيادي پيدا مي كند. براي آشنايي شما دوستان عزيز، تصميم گرفتم كه مطالبي را در اين مورد ارايه نمايم.
 
دليل استفاده از قطعات حفاظت از جريان نشتي:
 
عبور جريان الكتريكي از وسايل برقي همواره با خطر همراه بوده است. لوازمي كه داراي عايق‌بندي ضعيف و يا سيم‌كشي اشتباه هستند و يا استفاده غير صحيح از آن‌ها مي‌شود مي‌توانند موجب خطرات عمده‌اي مانند آتش سوزي و برق گرفتگي شوند.
اتصال‌كوتاه و اضافه‌بار توسط قسمت حرارتي و مغناطيسي كليدهاي مينياتوري محافظت مي‌شوند ولي اين قطعات نمي‌توانند مدارات را در مقابل جريان‌هاي نشتي كه خسارت‌هاي شديدي را ايجاد مي‌كنند، حفاظت نمايند.
 
جريان نشتي:
جريان نشتي اغلب بر اثر از بين رفتن و فرسودگي عايق بين رساناهاي برق‌دار ويا بين رساناي برق‌دار و زمين، ناشي مي‌شود . اين مساله باعث مي‌شود كه جريان الكتريكي از مسير اصلي خود خارج شود كه به دنبال بالا رفتن حرارت مي‌تواند توليد آتش‌سوزي كند. همچنين سطوح مرطوب وآلوده، اين خطر را تشديد مي نمايند. به دنبال بوجود آمدن جريان نشتي، 1- خطر آتش سوزي و صدمه ديدن تجهيزات برقي و 2- خطر برق‌گرفتگي تشديد مي‌شود.
 
 
برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید .
 

دسته : ایمنی در برق | بازدید ها : بار